Džus - přímo lisovaná šťáva

Víte co kupujete v obchodě?

Podle českých předpisů může označení "Džus" nést pouze takový nápoj ovocný nebo zeleninový s podílem ovoce pouze 100%. Pokud je složka zeleninové nebo ovocné šťávy od 25% do 99,9% může být takový nápoj označen pouze jako "Nektar". Nápoj, který má méně než 25% ovocné nebo zeleninové složky může být označen pouze jako "Ovocný nápoj".

Mnoho výrobců se snaží zákon obejít různými způsoby, proto někdy etikety na první pohled zákazníkovi navodí pocit, že si kupuje "Džus", ale drobným písmem na obalu se dozvíme, že tomu tak zdaleka není a že si domů odnášíme v lepším případě "Nektar". Dále je třeba upozornit na skutečnost, že 95% ovocných nápojů kupovaných v řetězcích a obchodech pocházejí z koncentrátů. Přímo lisovaná šťáva je z hlediska názvosloví totéž co "Džus" musí mít tedy podíl ovocné nebo zeleninové složky taktéž celých 100%. Pokud se jedná o přímo lisovanou šťávu, mělo by to být výslovně uvedeno na etiketě. 


 

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Jaké cookie používáme najdete ZDE